Çelik Konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon Çelik Konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon

Bir yapının bütün ana taşıyıcılarının çelikten olan yapılara, çelik konstrüksiyon denir. Zeminin yükünü azaltan yapılar, depremde zarar görme riskini azaltır. Bu tip yapılar, özellikle deprem bölgelerinde yapılması önerilir. Çelik konstrüksiyon, hemen her yapı çeşidinde kullanılan bir içeriğe ve pratiğe sahiptir.

Çelik Konstrüksiyon Nedir?

Yapı tercihi “Fabrika” olanlar da, “Hangar” yapı amacı ile yapılanlar da, “Spor Tesisi” amacı güdülenler de, hem depo hem de atölye tercihinde bulunacaklar da, “Üst Geçit” ile “Çatı Sistemleri” ihtiyacı olanların tercih edecekleri yapı çeşidinin adı, çelik konstrüksiyondur.

Ülke şartları düşünüldüğünde, deprem kuşağında yer aldığı görülür. Ülke coğrafyası, hem birinci derece hem de ikinci derece deprem bölgesi üzerinde yer alan bölge yoğunluğuna sahiptir. Çelik konstrüksiyon, tam da bu bölge tipine uygun bir yapı aracıdır. Son zamanlarda da bu tercih ziyadesi ile artmıştır.

Çelik Konstrüksiyon Yapı

Çeliğin yapı itibarı ile diğer taşıyıcılara karşı oldukça üstün bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellikleri de mekanik temel tabanlı özellikler olarak gösterilebilir. Zira bu özelliğin bir getirisi, yapılara statik yetenek kazandırmasıdır. Bu özelliğin kazandırması da oldukça kolaydır. Kolay bir uygulamaya sahiptir.

Çelik konstrüksiyon;

 1. Hızlı
 2. Güvenli
 3. Ekonomik
 4. Standart sahibi

 

Olması sebebi ile oldukça hızlı bir kabullenme ve tercih gözlemleniyor. Son zamanlarda en çok tercih edilen bir yapı sistemi olarak ön plana çıkıyor.

Çelik Konstrüksiyon Ev

İlk zamanlarda genel manada spor tesisleri yapı sisteminde uygulanan çelik konstrüksiyon, daha sonrasında tüm fabrikaların yapımında kullanılır oldu. Zira hem süratli bir kurulum içermesi hem de oldukça pratik ve sağlıklı olması, vakit nakittir, anlayışındaki işletmelerin en çok tercih ettiği bir yapı sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Sanayi binalarından çelik içerikli yapılara geçiş de bu süreçte başladı. Uçakların hangarları da artık bu yapı sistemi ile kullanılır oldu. Atölyeler ile depoların yapım malzemesi, Çeliğin gücünün yansıtıldığı bu tip yapıları içeren sistemler ile olmuştur. Taşıyıcı sistemin oldukça kullanışlı ve dayanıklı olması, bu sistemin tercih sebebidir. Mekanik özelliğinin içeriğinde barındıran özellikler sayesinde, tüm yapılarda aranan bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çelik Konstrüksiyon Fabrika

Bir yapı, taşıyıcı sistemi kadar kalitelidir. İçerisinde on tane odası olması, altın kaplama klozeti bulunması, sıvasının miski amber kokması ona kalite katmaz. Eğer taşıyıcıları güçlü değilse! Taşıyıcı gücü zayıf olan bir yapı, ne denli kaliteli malzeme ile iç dizaynı yapılırsa yapılsın, bir değer ifade etmez.

Zira deprem bölgesinde yaşayan insanların canını iç dizaynın kalitesi kurtarmayacaktır. Can selametini sağlayan araç, taşıyıcıların kalitesidir. Çeliğin gücünün yansıtıldığı bu tip yapılar ile yapılan taşıyıcıların kalitesi ise tartışılmayan bir özellik arz eder. Güven veren bir yapısı ile gayet ekonomik olması, bu sisteme doğru halkın yönelmesine tesir ediyor.

En önemli tercih sebeplerinin başında da, fazla masraflı olmaması geliyor. Kolay kurulumunu, etrafı çok da rahatsız etmeyen temizlik ile de destekleyerek, halk tarafından aranılır olma özelliği oluşturuyor. En önemli noktaların belki de başında, istenilen bir zamanda, sökülüp başka bir yere taşına bilmesidir. Yeniden kurulum özelliği içermesi de başka bir tercih yönünü gösteriyor.

Çelik Konstrüksiyon Tercihine Yönelik Sebepler

 1. Çelik hem sağlan hem direnci fazla hem de dayanıklıdır.
 2. Beton ve Ahşap yapılara göre daha avantajlıdır.
 3. Her tür bölgeye ve zemin yapısına uyumludur.
 4. Yükü ne kadar fazla taşısa da kapladığı yer gayet azdır.
 5. Uzaya bilen, esneye bilen bir yapısı vardır. Yükün altında şekil değiştirebilir. Ancak yük kalkınca da hemen eski orijinal haline döner.
 6. Esnek yapılıdır. Deprem ve sarsıntı halinde sallanır. Ancak kesinlikle yıkılmazlar.
 7. Yapıların taşıyıcıları ile diğer yapı aksamı aynı malzemeden olduğu için, sadece taşıyıcılara yükün binmesini önler. Böylece de binanın yıkılma riski azalmış olur.

 

Çelik Konstrüksiyon Faydaları Nelerdir?

 1. İş Gücü Açısından Çelik Konstrüksiyon

Kurulumu esnasında diğer yapı unsurları gibi hava şartlarına bağlı değildir. Havanın kar yağışlı ya da yoğun yağmurlu olması bir öneme sahip değildir. Malzemelerin içeriği eriyecek, yok olacak nitelikte olmadığı için, yapının kurulumu her ortamda sağlana bilmektedir. Kesinti olmadan çalışma imkanı veren bir yapıya sahiptir.

 1. Çözüm İmkanı Açısından Çelik Konstrüksiyon

Bir yapıya başlandığında değişim yapma isteği sınırlı sayıdadır. Hareket alanı oldukça dardır. Çelik konstrüksiyon, sınırsız bir değişim imkanı sunar. Hatta, yapının kurulacağı alanın değişimi dahi mümkündür. Yapının büyütülmesi arzulanıyorsa, ya da tam tersi küçültmek isteniyorsa, çelik konstrüksiyon ile bu oldukça rahat yapıla bilen bir durumdur.

 1. Çelik Konstrüksiyonda Yapı Ömrü Uzunluğu

Çeliğin gücünün yansıtıldığı bu tip yapıların ömrü, diğer yapı çeşitlerine oranla oldukça uzundur. Ömrünü uzatan etmen, metalin gücünden ve yapılan malzemeden gelmektedir. Zaman içinde korozyona uğrama gibi bir durum söz konusu olmaz. Oysa betonarme yapılarda bu en etkin unsurdur. Yıpranma ve çatlama gibi diğer yapıların yaşadığı sorunları yaşamaz.

İstenildiği an da tesisatın yenilemesi yapılır. Bunda da hiçbir meşakkat yaşanmaz. Çünkü yapı itibarı ile betonarme yapılardan oldukça farklıdır. Kablolar beton yapılı duvarların içinden geçmez. Elektronik donanımlar ile tüm tesisat alt yapısı bir yerlerin geniş kapsamlı kırılıp dökülmesi ile kurulmaz.

 1. Her An Değişiklik İçeren Bir Yapısallık

Çeliğin gücünün yansıtıldığı bu tip yapılar, tasarımının doğru yapılması ile hem işlevsellik hem de dayanıklılık cihetiyle kayıp yaşanmayan bir yapıdır. Güçlendirme gibi bir işlevin uygulanması da gayet kolaydır. Yapıya istenildiği takdirde, gerek yatay gerekse de dikey, taşıyıcı eklemek kolay ve mümkündür. İlave kat çıkmak, katın yeniden tasarımı ve oda eklemek gayet basit işlemlerdir. Dayanıklı kalitesi de işin cabasıdır.

Çelik Konstrüksiyon Fiyatları

Bu yapı malzemeli yapının en talep gören yanı, birkaç gün içinde anahtarın teslim edilebilmesidir. Nerede ise bir haftada evin içine girmek mümkündür. Talep edilen profil kalınlığı ve malzemenin ebadı ile evler, istenildiği ölçü ve çeşitte kurulabilir.

İstenilen kurulum için yapılan zemin etüdü ile işlemler silsilesi başlar. Kurulacak zeminin doğal ortam şartları incelenir. Yağış ve yağışın şekli ile miktarına göre malzeme seçimi yapılır. Şartların durumuna göre yalıtım malzemesi kullanılır. Tüm bu şartların tespiti yapılmadan ve malzemenin durumu belli olmadan doğal olarak bir fiyat vermek de oldukça zor görülmektedir.

Çelik Konstrüksiyon Deprem

Çelik konstrüksiyon yapı, insanların hem lüks hem de modern bir yapı sahibi olmalarına yardım ediyor. Yaşam alanlarının daha kaliteli ve emniyetli olmalarını da sağlıyor. Dört mevsim her türlü iklim koşuluna dayanıklı yapılar ile konforun ve modern yapının en dinamik örneklerini sunuyor. Modern tasarımların çeliğe bürünerek oluşturduğu; hem kalite, hem zarafet, hem dayanıklılık, hem ekonomik yapısı sayesinde, insanların yaşam kalitelerini artırma imkanı sunuyor.

Pratik bir yapının kullanışlı olmasını tercih eden insanlar, diğer yapı tekniklerinden daha hesaplı olması ile çelik konstrüksiyon içerikli yapıları tercih ediyorlar.

Enter your keyword